yandex
İhracat Müdürümüz Emin Kurban, Sosyal Medya Ekibimizin Sorularını Yanıtladı

İhracat Müdürümüz Emin Kurban, Sosyal Medya Ekibimizin Sorularını Yanıtladı

Yasham Duvar Kağıtları İhracat Müdürü Emin Kurban ile duvar kâğıdı sektörünü, 2021 yılı ihracat rakamlarını ve biraz da gelecekteki hayalleri hakkında bir söyleşi yaptık. 
1.    Sorularımıza geçmeden önce bizlere kendinizden ve Yasham’la bir araya gelmenizden bahseder misiniz?

-    Merhabalar. Ben Emin Kurban. Yasham Duvar Kağıtları İhracat Müdürüyüm. 1983 Bakü Azerbaycan doğumluyum. Çocuk yaşlarda ailecek Türkiye’ye yerleştik. Eğitimimi yurtdışında Ukrayna’da tamamladım. Uluslararası Dış Ticari İlişkiler mezunuyum. Birkaç firmada ihracat bölümünde görev aldıktan sonra 2016 yılında Yasham’ la yollarımız kesişti. Yasham Duvar Kağıtları kurulduğundan bu yana, ihracat işlemlerinin başındayım. 

2.    Birçok ülkeye ihracat yapıldığı bilinen bir konu. İlk ihracatımız ne zaman ve nereye başladı? Ayrıca hangi ülkelerle çalışmaktasınız?

-    Evet, birçok ülkeye ihracat yapmaktayız. 35’i aşkın ülke ile düzenli olarak çalışmaktayız. İlk ihracatımızdan bahsedecek olursak; 2017 yılında Azerbaycan ve Rusya’ya aynı zamanda ürünlerimizi ihraç etmeye başladık. İlk ihracatımızı mayıs ayında yaptık. Daha önce de söylediğim gibi 35’i aşkın ülkeyle çalışmaktayız. Bunlar CIS, yani eski Sovyetler Birliği’nin tüm ülkeleri, Arap ve Kuzey Afrika Ülkeleri’nin neredeyse hepsi, Avrupa’da İtalya, İspanya, Polonya, Bulgaristan, Romanya, Çekya gibi ülkeler. Okyanus ötesinde ise Meksika, Brezilya, Dominik gibi ülkeler ile çalışıyoruz. 

3.    Yurt dışı pazarında Yasham’ın payı nedir? 

-    Yurt dışında Yasham’ın pazar payı her geçen gün artıyor. Fakat ülke olarak Türkiye’nin duvar kâğıdı üretiminde 90’lı yıllardan sonra verdiği bir ara var. Yani 90’lı yıllara kadar Türkiye, dünyada duvar kâğıdı ihracatında ve pazarında önemli bir paya sahipti. Ama 90’lı yıllardan sonra Türk ürünleri Dünya pazarından kaybolmaya başladı maalesef.  Daha inovatif teknoloji ve malzemelerle başlayan endüstriyel gelişimlere ayak uyduramadık.  Yasham Duvar Kağıtları A.Ş, en yeni ve yüksek teknoloji ile üretim yaparak bu durumu tersine döndürmeye başladı.  Firmamız 2017 yılından beri Türkiye’nin duvar kâğıdı sektöründe en çok ihracat yapan firmasıdır. Tabi ihracat hacmi her yıl artıyor. Her yıl daha iyi bir paya sahip oluyoruz. Hem daha fazla ülkede yerimizi alıyor, hem de mevcut ülkelerdeki payımızı daha çok arttırıyoruz çok şükür. İhracatta birçok başka yerel fabrikaya da öncülük etmiş oluyoruz.

4.    Yurt dışında kaç çalışanınız var? Şirketin Pazar payını büyültmek için ne gibi çalışmalar yapmaktasınız?

-    Yurt dışında 10 ayrı ülkede İhracat Bölge Yöneticimiz var. Ülke dağıtıcılarımızda bizim ürünlerimize inanan yöneticiler ve başarılı ekip arkadaşlarımız var. Şirketimizin Pazar payını büyütmek için yoğun çalışmalarımız sürüyor. Kaliteli ve rekabete uygun fiyatlı ürün çıkarmak çok önemli. Bununla ilgili hem Ar-ge departmanımız, hem de pazarlama ve tasarım departmanımız yoğun çalışmalar içinde. Pazarı iyi analiz edip sürekli bu konuda yeni ürünler, yeni fikirler geliştirmeye çalışıyoruz. Sürekli pazarlara uygun desenler üretmek zorundayız. Trendleri takip etmek, trendleri belirlemek veya yönlendirmek gerekiyor. Ürettiğimiz bir ürünün Trend olması, hatta kopyalanmaya başlanması doğru yolda olduğunuzun önemli bir kanıtıdır. 


5.    Ülke ekonomisinin gelişiminde dış ticaret önemli bir yer tutuyor. Dış ticaret faaliyetlerinde başarının olmazsa olmazları nelerdir? 

-    Ülke ekonomisi için hiç şüphesiz İhracat önemli bir yere sahip. Bu konuya biraz değinmiştik aslında. Burada anahtar kelimeler: doğru ürün, doğru fiyat, yüksek kalite ve başarılı bir iletişimdir. 


6.    Yasham’ın ihracattaki 2021 yılını değerlendirir misiniz? 
-    2021 yılı bizim için iyi geçti. Covid-19 salgını döneminde şartları olumsuz etkiledi. Özellikle sezon anlayışında biraz değişiklikler oldu. Genellikle iyi satışların olduğu yaz aylarında satışlar nispeten düşük oldu. Eylül ayından sonra toparlanma başladı. İnsanlar Sonbaharda yine kapanmalar, yasaklar gelecek diye yaz aylarında bol bol gezdiler.

İhracat hacmimizi bu olumsuzluklara rağmen yükselttik. Yeni ülkelerle çalışmaya başladık. Bulunduğumuz ülkelerde de pazar payımızı artırdık. İstikrarlı ve sürdürülebilir büyümeye devam ediyoruz. Salgın hastalığın etkileri, aşılar ve tedbirler ile azalmaya başladı.

7.    Son olarak eklemek istediğiniz herhangi bir şey var mı? 
-    Duvar kâğıdı yenilikçi, renkli ve eğlenceli bir sektör. Biz işimizi severek yapıyoruz. Tüm dünyadan önemli tasarım stüdyoları ve endüstriyel kuruluşlar ile ortak çalışmalar yapıyoruz. Türkiye’yi tekrar Dünya Pazarında zirvelere çıkarmak istiyoruz. Yurtdışında saygın ve güvenilir bir üretici olarak dünya devleri ile rekabet ediyoruz. Başarmak için gerekli altyapıya sahibiz ve tüm Yasham ekibi olarak buna inanıyoruz. 

Bu röportaj için de sizlere çok teşekkür ediyorum. 


23.05.2022
Haber Resimleri
Son Haberler Yasham 6.Varşova Uluslararası Ev Tekstili Fuarı\'nda İhracat Müdürümüz Emin Kurban, Sosyal Medya Ekibimizin Sorularını Yanıtladı Yasham Duvar Kağıtları Yıl Sonu Yemeğinde Buluştu TEŞEKKÜRLER ELİTE Karpos Group ile 4 YIL Tebrik ve Teşekkür Ederiz LLP Artstroy Asia Tebrikler Bellini Home Tebrikler Polat Duvar Kağıtları Teşekkürler Fab Boya ve Kimya Şanlıurfa İnşaat Müteahhitleri Derneği Yasham’ı Ziyaret Etti Gebze Merkez Prime Hastanesi’ne “Yasham” Kattık Eskişehir Ilgaz Otel’de “Yasham” Dedi Zeray Korupark, Yasham’ı Seçti Forum Anatolia’da Yasham Esintileri YASHAM DUVAR KAĞITLARI BAYİİ BULUŞMASI 2021 YAPI FUARI 2017 40. YAPI FUARI - TURKEYBUILD İSTANBUL 2017 HEIMTEXTIL 2019 FUARI KAZBUILD 2019 FUARI
catalog
Yasham Duvar Kağıtları 2022 Online Katalog İndir
Tüm Kataloglar
yasham Hizmet Verilen Bölgeler Dünya çapında hizmet verilen bölgelerimizi inceleyin. Bölgeleri Göster
Duyurularımız
26 Aralık
Yasham 6.Varşova Uluslararası Ev Tekstili Fuarı\'nda
23 Mayıs
İhracat Müdürümüz Emin Kurban, Sosyal Medya Ekibimizin Sorularını Yanıtladı
03 Ocak
Yasham Duvar Kağıtları Yıl Sonu Yemeğinde Buluştu
07
TEŞEKKÜRLER ELİTE
10
Karpos Group ile 4 YIL
10
Tebrik ve Teşekkür Ederiz LLP Artstroy Asia
Tüm Duyurular
Sıkça Sorulan Sorular
Uygulama Esasları